Seuraa meitä:
Jääkiekko - Kiekkofani.com Urheilu-uutiset - Penkkiurheilu.com Viihdeuutiset ja juorut - Uutisankka.com Nikotiinipussit - Pussit.com Lainaa - HalvinLaina.fi
Pussit.com mainos iso

La Liga

Karim Benzema jatkosopimukseen Real Madridin kanssa

Karim Benzema
AOP

Real Madridin nykyinen kapteeni Karim Benzema on tehnyt yhden vuoden jatkosopimuksen sueran kanssa. Uusi sopimus pitää ranskalaisen Santiago Bernabeulla kesään 2023 saakka. Uusi sopimus venyttää hyökkääjän uran Madridissa neljäntoista vuoden mittaiseksi.

33- vuotias Benzema saapui Real Madridiin vuonna 2009 ja hän tehnyt espanjalaisseurassa 281 maalia hänen 12 vuoden mittaisen uransa aikana. Viimeisen kolmen kauden aika hyökkääjä on tehnyt vähintään 20 maalia joka kausi. Ranskan maajoukkuehyökkääjä on Real Madridin kaikkien aikojen viidenneksi paras maalintekijä.
Kuluva kausikin alkoi ranskalaishyökkääjältä tehokkaasti, kun hän osui kahteen otteeseen La Ligan avausottelussa Alavesia vastaan.

Benzema palasi usean vuoden tauon jälkeen myös Ranskan maajoukkueen mukaan kesän EM-kisoissa. Benzema osui turnauksessa kaikkiaan neljästi ollen Ranskan joukkueen paras maalintekijä kisoissa.

Real Madrid on sopinut ahkerasti uusia jatkosopimuksia avainpelaajiensa kanssa. Benzeman sopimuksen lisäki myös maalivahti Thibault Courtois solmi uuden viiden vuoden jatkosopimuksen seuran kanssa. Uusi sopimus pitää seuran ykkösvahdin seurassa vuoteen 2026 saakka.

Mainos

Mainos

Mainos

Huuhkajat

Mainos

Mestarien liiga

Mainos

Veikkausliiga

Mainos

Valioliiga

Mainos

Lisää aiheesta La Liga