Seuraa meitä:
Jääkiekko - Kiekkofani.com Urheilu-uutiset - Penkkiurheilu.com Viihdeuutiset ja juorut - Uutisankka.com Nikotiinipussit - Pussit.com Lainaa - HalvinLaina.fi Yrityslaina.com
Pussit mainos

Veikkausliiga

Jarkko Wissille kenkää Ilveksen valmennuksesta

Jarkko Wiss on vapautettu Ilveksen päävalmentajan pestistä
AOP

Miesten Veikkausliigassa pelaava Tampereen Ilves on irtisanonut joukkueen päävalmentaja toimineen Jarkko Wissin. Yhtiön hallitus päätti tiistaisessa kokouksessaan Wissin kärsivän luottamuspulasta, eikä mahdollisuutta yhteistyön jatkumiselle enää ole. Seura kertoi asiasta omilla verkkosivuillaan.

Parhaillaan meneillään olevassa Veikkausliigassa Ilves on tällä hetkellä seitsemäntenä eli ensimmäisen ylemmästä loppusarjasta ulos jäävänä joukkueena. Ylempään loppusarjaan eli Mestaruussarjaan selviää varsinaisen runkosarjan kuusi parasta joukkuetta.

Wiss ehti valmentaa Ilvestä vuodesta 2016 alkaen varsin hyvin tuloksin. Jokaiselle Wissin kaudella Ilves selvisi Veikkausliigassa viiden parhaan joukkoon. Kaudella 2017 Ilves juhli Veikkausliigan kolmatta sijaa ja 2019 Ilves onnistui voittamaan Suomen Cupin.

Ilveksen uudeksi päävalmentajaksi Wissin tilalle nimettiin Toni Kallio. Seuran sisäisestä tilanteesta on tihkunut tietoja, jonka mukaan seuran sisällä on ollut hyvin tulehtuneet välit.

KIEKKOFANI.COM

Loading RSS Feed

PENKKIURHEILU.COM

Loading RSS Feed

Mainos

Mainos

Mainos

Mainos

Mainos

Mainos

Mainos

Lisää aiheesta Veikkausliiga