Seuraa meitä:
Jääkiekko - Kiekkofani.com Urheilu-uutiset - Penkkiurheilu.com Viihdeuutiset ja juorut - Uutisankka.com Nikotiinipussit - Pussit.com Lainaa - HalvinLaina.fi Yrityslaina.com
Pussit mainos

Valioliiga

Mestarisuosikki jälleen talousongelmissa? Valioliiga tiputti tylyn tiedotteen

Englannin Valioliiga
AOP

Valioliiga on tiedottanut syyttävänsä sarjan kestomenestyjiin kuuluvaa Manchester Citya yli sadasta eri sääntörikkomuksesta. Seuraa uhkaavat todella merkittävät sanktiot.

Manchester Cityn ongelmat talousasioiden hoidossa ovat jälleen tapetilla. Valioliiga tiedotti maanantaina tutkineensa yli neljä vuotta seuran taloudenpitoa ja tutkimuksissa havaittiin vuodesta 2009 lähtien yli sata sääntörikkomusta.

Lähtökohtaisesti erilaiset rikkomukset koostuvat viidestä päärikkeesta, joita City on tehnyt useampia kertoja. Näiden rikkeiden listalla ovat muun muassa Euroopan jalkapalloliitto UEFA:n talouden reilun pelin säännöt, joista seura on ollut ongelmissa aiemminkin. Näiden lisäksi seuran katsotaan syyllistyneen myös Valioliigan sisäisten taloussääntöjen rikkomiseen kahdella kaudella.

Seuran taloustietojen raportoinnissa Valioliigalle on ollut puutteita vuodesta 2018 lähtien aina tähän kauteen asti. Seura ei myöskään ole avannut talouttaan tarpeeksi tutkijoille tutkinta-aikana.

Asiasta kertoivat useat Valioliigaa läheltä seuraavat toimittajat sekä Valioliiga itse sivuillaan. ESPN:n toimittaja Mark Ogden kertoi Twitterissä, että sanktiot voivat olla oikeastaan mitä tahansa sakoista aina sarjasta sulkemiseen saakka.

KIEKKOFANI.COM

Loading RSS Feed

PENKKIURHEILU.COM

Loading RSS Feed

Mainos

Mainos

Mainos

Mainos

Mainos

Mainos

Mainos

Lisää aiheesta Valioliiga