Seuraa meitä:
Jääkiekko - Kiekkofani.com Urheilu-uutiset - Penkkiurheilu.com Viihdeuutiset ja juorut - Uutisankka.com Nikotiinipussit - Pussit.com Lainaa - HalvinLaina.fi Yrityslaina.com
Pussit mainos

Valioliiga

Tappio Spursille oli liikaa – Nottingham Forest erotti päävalmentajansa

Steve Cooper
AOP

Steve Cooper sai lähtöpassit Nottingham Forestin päävalmentajan paikalta. Kokenut walesilainen ehti toimia pestissään kahden vuoden ajan. Cooperin viimeiseksi peliksi jäi perjantaina pelattu Tottenham Hotspur-ottelu.

Valioliigan alempaan keskikastiin juuttunut Nottingham Forest on tehnyt kovan ratkaisun. Perinteikäs seura erotti kaksi vuotta joukkueen managerina toimineen Steve Cooperin tehtävästään.

44-vuotiaan Cooperin kohtalo sinetöityi, kun joukkue hävisi viisi edellisestä kuudesta pelaamastaan ottelusta. Forest on pudonnut huonojen tulosten seurauksena Valioliigan 17. sijalle, vain viisi pistettä 18. sijalla olevaa Luton Townia ylemmäs, joka on pelannut yhden ottelun vähemmän.

Cooperin viimeinen ottelu oli 2-0-kotitappio Tottenham Hotspurille viime perjantaina.

Omistaja Evangelos Marinakis kommentoi päätöstä seuran verkkosivuilla:

– Kaikki Nottingham Forestissa haluavat kiittää Steveä hänen erinomaisesta panoksestaan seurassamme. Hänen saavutuksensa Forestin nostamisessa takaisin Valioliigaan jää epäilemättä ikoniseksi hetkeksi seuran historiassa.

– Kiitämme Steveä hänen omistautumisestaan ja sitoutumisestaan aikana, jonka hän vietti kanssamme, sekä siitä uskomattomasta yhteydestä, jonka hän loi kannattajiemme ja Nottinghamin kaupungin kanssa, Marinakis jatkoi.

– Steve pysyy ikuisesti seuran ystävänä ja on aina tervetullut The City Groundille. Toivotamme hänelle kaikkea hyvää hänen tulevissa pyrkimyksissään.

KIEKKOFANI.COM

Loading RSS Feed

PENKKIURHEILU.COM

Loading RSS Feed

Lisää aiheesta Valioliiga