Seuraa meitä:
Jääkiekko - Kiekkofani.com Urheilu-uutiset - Penkkiurheilu.com Viihdeuutiset ja juorut - Uutisankka.com Nikotiinipussit - Pussit.com Lainaa - HalvinLaina.fi Yrityslaina.com
Pussit mainos

Valioliiga

Valioliigaseuralta kova kiinnitys! – Romassa menestystä niittänyt portugalilainen matkaa Vitality Stadiumille

Jalkapallo
Unsplash

Valioliigaseura AFC Bournemouth on nimittänyt Tiago Pinton uudeksi jalkapallotoiminnan johtajaksi.

Tiago Pinto aloittaa AFC Bournemouthin jalkapallojohtajana ensi viikolla. Portugalilainen työskentelee seuran toimitusjohtajan Neill Blaken ja teknisen johtajan Simon Francisin kanssa kaikissa jalkapalloon liittyvissä asioissa.

Pinto saapuu Vitality Stadiumille vietettyään edelliset kolme vuotta AS Roman toimitusjohtajana. Menestyksekkään ajanjakson aikana Giallorossi voitti Konferenssiliigan vuonna 2022 ja ylsi viime kaudella Eurooppa-liigan finaaliin.

Bournemouthin puheenjohtaja ja omistaja Bill Foley kommentoi Pinton nimeämistä seuraavasti:

– Olemme innoissamme saadessamme Tiagon seuraan. Neill ja Simon ovat pitäneet tiiviisti yhteyttyä hänen kanssaan viime kausien aikana ja ovat aina olleet hyvin vaikuttuneita hänestä.

– Tiagolla on hienoa kokemusta joistakin korkean profiilin seuroista jo tässä vaiheessa uraansa. Hänen taustansa omaavan henkilön palkkaaminen osoittaa kunnianhimoa, jota tunnemme Valioliigassa menestymisen suhteen.

Pinto vietti yhdeksän vuotta S.L. Benficassa ja toimi seuran jalkapallojohtajana vuosina 2017-2020. Hänen työrupeamansa aikana Benfica voitti liigamestaruuden ja esiintyi säännöllisesti Mestarien liigassa.

– Olen erittäin iloinen voidessani liittyä AFC Bournemouthiin näin jännittävinä aikoina seuralle. Odotan innolla töiden aloittamista, Pinto kertoi uuden työnantajansa verkkosivuilla.

KIEKKOFANI.COM

Loading RSS Feed

PENKKIURHEILU.COM

Loading RSS Feed

Mainos

Mainos

Mainos

Mainos

Mainos

Mainos

Mainos

Lisää aiheesta Valioliiga