Seuraa meitä:
Jääkiekko - Kiekkofani.com Urheilu-uutiset - Penkkiurheilu.com Viihdeuutiset ja juorut - Uutisankka.com Nikotiinipussit - Pussit.com Lainaa - HalvinLaina.fi Yrityslaina.com
Pussit mainos

La Liga

Neymar ja Barcelona ovat päässeet sopuun kymmenien miljoonien eurojen oikeusriidassa

Neymar Jr
AOP

Brasilialaistähti Neymar Jr ja Barcelona ovat päässeet vuosia kestäneessä oikeuskiistassa viimein sopuun.

Neymar on väittänyt, että tämän vanha seura Barcelona olisi miehelle vielä velkaa noin 43,6 miljoonaa euroa miehen Barcelona sopimuksen aikaisia bonuksia. Erimielisyydet maksuista tulivat esiin vuonna 2017, kun Neymar siirtyi Kataloniasta ennätyssummalla Paris Saint-Germainiin. Vaikka tuolloisesta 222 miljoonan euron siirtosummasta varmasti Neymarillekin mukava summa tuli, väitti mies Barcelonan jättäneen erinäisiä bonuksia hänelle maksamatta.

Neymarin mielestä katalonialaisjätti ei ollut maksanut hänellä ”lojaalius-bonusta” miehen vuonna 2016 allekirjoittamasta viiden vuoden jatkosopimuksesta. Tapausta on selvitelty lakimiesten kesken jo vuosia ja vuonna 2020 jopa oikeudessa. Tuolloin tuomari tuomitsi tapauksen Barcelonan hyväksi ja Neymar joutui maksamaan entiselle seuralleen noin 6,7 miljoonaa euroa.

Barcelona tiedotti kotisivuillaan maanantaina seuran ja Neymarin päässeen ”sopuisaan lopputulokseen” asian käsittelyssä. Kiistan molemmat osapuolet ovat allekirjoittaneet sopimuksen, joka päättää lailliset toimet osapuolten välillä.

Kun kaikki lailliset erimielisyydet Barcelonan ja Neymarin välillä on selvitetty, voivat molemmat osapuolet suunnata keskittymisensä tulevaan kauteen. Neymar aloittaa PSG:n kanssa Ligue 1:n uuden kauden elokuun 7. päivä. Barcelonalla kauden avaus koittaa elokuun 15. päivä. Sillä on kuitenkin vielä sitä ennen muita taloudellisia ongelmia selvitettävänä. Seuran presidentti Joan Laporta avasi viime viikon lopulla seuran taloudellista ahdinkoa sekä suunnitelmia kauden avauksen alla.

KIEKKOFANI.COM

Loading RSS Feed

PENKKIURHEILU.COM

Loading RSS Feed

Mainos

Mainos

Mainos

Mainos

Mainos

Mainos

Mainos

Lisää aiheesta La Liga